Çanakkale Savaşında Kullanılan Silahlar


Çanakkale Savaşı sırasında çok kullanılan Alman yapımı Maxim Makinalı tüfek


Türk Topçu Birliği


Türk Makinalı Tüfek Birliği


Maxim (makinalı tüfek)


Türk Uçaksavar Birliği


İstanbul Askeri Müze'de bulunan ağır makinalı Maxim'ler

Atılan mermilerin sayısı fazla olmayabilirdi , ama patlayan mermilerin çok yakınında olmak askerler için korkunç bir deneyimdi: Siperde mümkün olduğu kadar siper duvarının yakınına ve dibe yüzüstü yatardın . Toprak sallanır ve havan mermileri miyavlayan kediler gibi ses çıkararak üstünden geçerdi . Patlamayı duymadıysan öldün demekti .

(Er Harry Baker)


Çanakkale Savaşı'ndan (Çimenlik Kalesi)

Ateşe başladıklarında ödüm patladı. Şarapnel , dolu gibi yağıyordu.Hemen cepheye gitmemiz gerekiyordu ve orada kurşunlar gerçekten uçuşmaya başladı. Korkmadığını söyleyen yalancıdır ! George Washington başının üstünden uçuşan kurşun vızıltısından hoşlandığını söylemişti –ama o benim savaşımda değildi !

( Deniz Eri Joe Murray )


İngiliz Mayını


Türk Mayını

Şarapnel....havada iri bir mermi gibi ıslık çalarak uçar ( işte şu anda biri daha geçti ) ve bulutu andıran bir dumanı vardır.Bu mermi 20 metre kadar yüksekte patlar ve parçaları 200 metre kadar dağılır.Sonra ağırlıklarına göre sesleri değişik başka mermiler vardır.Ağır , altmış librelik ( yaklaşık 27 kg. ) mermi alışana kadar bağırsaklarına sancı veren bir yırtma sesiyle uçar.

Siperlerin geliştirilmesinin daha eski çağların kuşatma savaşını hatırlatması gibi iki taraf askerleri de el bombası , o zaman bilindiği adıyla ‘bomba’ ya dönmüşlerdi . Siperlerinin birbirlerine yakın olduğu yerlerde bombalar taarruz ve savunma savaşının en önemli araçlarıydı . İngilizler’e ilk başlarda el bombaları verilmemişti ve ilk kullanılanlar uydurma şeylerdi .

Bomba atmak sinir bozucu bir işti ve siperlerde bir çok kaza oluyordu . Engele çarptırıp geri yuvarlanması dünyanın en kolay işiydi . Bombayı bir an önce fırlatmak isterdin ve yörüngesi yanlışsa kendi siperine düşerdi . Kullanılan bu ilkel teknolojiyle her iki tarafın bombalarından çoğunun düştüğünde patlamamasına hiç şaşmamak gerekirdi .

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !